vineri, 27 aprilie 2012

A fi sau a nu fi CONSILIER aceasta-i intrebarea!

A fi sau a nu fi CONSILIER aceasta-i intrebarea!

Incet incet afacerile demarate de capo de tutti capi si popa incep sa cada. In acest material va von prezenta avizul nefavorabil primit pentru “linia de tramvai Mosnita”
In decizia de respingere, Agentia Regionala pentru Protectia Mediului Timisoara are neobrazarea de a prezenta motivele care au stat la baza respingerii fara a tine cont ca acest proiect a fost denarat de 3 CORIFEI ai Timisoarei don gigi, pisculita si popa.
De unde atata NERUSINARE?
Intrebarea pe care ar trebui sa o puna Garda Financiara, DNA sau chiar si Curtea de Conturi este de la cine se vor recupera banii aruncati pe un proiect sau studiu de fezabilitate executat la dorinta si vomanda triumviratului. Aceleasi intrebari ar trebui sa si le puna anchetatorii pentru proiecte gen : vaporetto, linia de tren pe estacade, prelungirea troleibuzelor la Dambovita si Ghiroda si multe altele.

Ministerul Mediului şi Pădurilor
Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului

Agenţia Regională pentru Protecţia Mediului Timişoara


Decizia de respingere a solicitarii acordului de mediu
Nr. 61/24.04.2012

Ca urmare a solicitarii depuse de PRIMARIA MUNICIPIULUI TIMISOARA, str. C.D.Loga, nr. 1, Timisoara, jud. Timis, pentru proiectul Extindere linie cale de tramvai Timisoara comuna Mosnita Noua, Programul Operational Regional POR 2007-2013, axa 1, propus a fi amplasat in Timisoara Mosnita Noua Mosnita Veche, jud. Timis, inregistrata la ARPM Timisoara cu nr. 1724RP din data de 03.11.2010,

-in urma verificarii amplasamentului proiectului, a analizarii documentatiei depuse, a localizarii amplasamentului in planul de urbanism si in raport cu pozitia fata de arii protejate, zone-tampon, monumente ale naturii sau arheologice, zone cu restrictii de construit, zona costiera;
-in urma parcurgerii etapelor: de incadrare, de definire a domeniului evaluarii si de realizare a raportului privind impactul asupra mediului, respectiv de analiza a calitatii raportului privind impactul asupra mediului (inclusiv Formularul pentru prezentarea solutiilor de rezolvare a problemelor semnalate de publicul interesat, conform Anexei nr. 15 la metodologie a Ord 135/2010);
-in urma definitivarii listei de control aferenta etapei de analiza a raportului privind impactul asupra mediului si a consultarilor CAT din data de 11.04.2012 privind analiza calitatii raportului privind impactul asupra mediului, modificat si a Formularului pentru prezentarea solutiilor de rezolvare a problemelor semnalate de publicul interesat, conform Anexei nr. 15 la metodologie a Ord 135/2010, completat;

ARPM Timisoara d e c i d e

Respingerea solicitarii acordului de mediu pentru proiectul Extindere linie cale de tramvai Timisoara comuna Mosnita Noua, Programul Operational Regional POR 2007-2013, axa 1.

Motivele care au stat la baza deciziei sunt urmatoarele:
nerespectarea prevederilor art. 11 alin. (1) si a art. 13 (1) din HG 445/2009, pentru proiectele supuse evaluarii impactului asupra mediului, respectiv obligatia titularului de a furniza in cadrul raportului privind impactul asupra mediului, informatiile prevazute in anexa nr. 4 a HG 445/2009, inclusiv Rezumatul principalelor alternative studiate de titular si indicarea principalelor motive pentru alegerea finala, luand in considerare efectele asupra mediului, informatii solicitate si prin Indrumarul  nr. 8/16.05.2011;

nerespectarea cerintelor solicitate de catre ARPM Timisoara prin adresa nr. 8627/03.11.2011, intocmita in urma consultarilor CAT pentru etapa de analiza a calitatii raportului privind impactul asupra mediului, respectiv modificarea Raportului, inclusiv descrierea si luare in considerare a tuturor alternativelor studiate (descrierea alternativelor - prezentarea motivelor alegerii proiectului propus din punct de vedere al protectiei mediului; analiza si compararea alternativelor studiate, cu luarea in considerare a impactului asupra componentelor mediului si a interactiunii dintre acestea);

nerespectarea Indrumarului nr. 8/16.05.2011, intocmit de ARPM Timisoara cu luare in considerare a observatiilor/comentariilor semnalate de publicul interesat, conform  art. 14 alin. (1) din HG 445/2009:
- disconfortul creat fata de zona de locuinte (zgomot, vibratii) atat Raportul, cat si Raportul modificat nu contin date despre nivelul vibratiilor generate de utilaje si echipamente, desi acestea sunt disponibile in specificatiile tehnice ale utilajelor;
- impactul produs de noxele provenite de la intensificarea traficului din zona (atat in timpul realizarii proiectului, cat si ulterior datorita exploatarii) metodologia franceza utilizata de elaboratorul Raportului, pentru determinarea zgomotului in perioada de exploatare nu mai este aplicabila din data de 1.06.2009; de asemenea sunt prezentate in Raportul modificat date susceptibil a fi reale, respectiv pe raza localitatii Mosnita Noua ar trece zilnic 300 de autobuze (cca un autobuz la 3 minute);
prin adresa nr. 2175RP/19.03.2012, au fost semnalate din partea publicului observatii privind Raportul modificat; astfel in Raportul respectiv se regasesc pasaje ( Cap. 3. Deseuri, Subcap. 4.1.2. Surse de poluare a apei si emisii poluanti, Subcap.4.2 Aerul, Sub. Cap. 4.2.1. Clima si calitatea aerului, Subcap. 4.3.4. Posibilitati de diminuare sau eliminare a impactului (sol/subsol), Cap. 6. Efecte cumulative asupra mediului si interactiunea dintre factorii de mediu, Cap. 7 Monitorizare, Cap. 8 Situatii de risc) preluate ad literam din REIM pentru proiectul Varianta de ocolire Sighisoara, intocmit de acelasi elaborator, SC Halcrow, precum si din REIM Drum expres Sibiu Fagaras, elaborat de SC ALDIM ASA SRL Bucuresti, in anul 2007, respectiv din REIM pentru tronsonul de autostrada Orastie - Sibiu, elaborat in anul 2009, de SC UNIX SRL si SC KVB Economic SA;

in luarea prezentei decizii, ARPM Timisoara a luat in considerare si propunerile/observatiile/recomandarile exprimate de publicul interesat; in procedura de reglementare ARPM Timisoara a adus la cunostinta publicului, prin afisarea pe pagina web a institutiei, www.arpmtm.anpm.ro , anuntul privind solicitarea acordului de mediu (postat in data de 4.03.2010), faptul ca proiectul face obiectul evaluarii impactului asupra mediului (in perioada 20.04 27.04.2011), indrumar (8/16.05.2011), anunt depunere dezbatere publica (18.07.2011); de asemenea au fost puse la dispozitia publicului Raportul privind impactul asupra mediului, Formularul pentru prezentarea solutiilor de rezolvare a problemelor semnalate de publicul interesat, conform Anexei nr. 15 la metodologie a Ord 135/2010), precum si datele de contact ale ARPM Timisoara, precum si termenele conform legislatiei in vigoare privind transmiterea observatiilor/comentariilor. 

           
Prezenta decizie poate fi contestata in conformitate cu prevederile Hotararii Guvernului nr. 445/2009 privind evaluarea impactului asupra anumitor proiecte publice si private asupra mediului si ale Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.
                                       
DIRECTOR EXECUTIV
Gabriela LAMBRINO
                                                                                               
SEF SERVICIU REGLEMENTARI,
                                                                                                Aurelia POMPARAU


INTOCMIT,
Nicoleta TABLE

PS don gigi mai incearca o cacialma. S-a pus cap de lista la consilierii locali oin speranta ca omul nu va vota partidul ci va vota CONSILIERII ciuhandu.
ATENTIE UNDE PUNETI STAMPILA DE VOT

joi, 26 aprilie 2012

Bomba! Orza chiar candideaza in locul lui Ciuhandu!

Zvonul care a circulat intens în ultimele zile prinde contur din ce în ce mai mult: Gheorghe Ciuhandu nu mai candidează pentru al cincilea mandat la Primăria Timișoara! În locul lui va intra în cursa electorală Adrian Orza, viceprimarul țărănist cunoscut mai ales pentru simpatiile sale alb-violete. O altă surpriză se prefigurează la președinția Consiliului Județean Timiș, unde PNȚCD îl propune pe Marius Cârceie.
Cele două decizii au fost luate într-o ședință a Biroului Județean al PNȚCD Timiș. Ciuhandu și-a anunțat colegii că nu va mai candida pentru un  nou mandat de primar. Cel mai probabil, motivele țin de sănătate, cu toate că există zvonuri care vorbesc și de probleme cu Justiția. Astfel, a fost propusă candidatura lui Adrian Orza, acceptată în unanimitate.
Adrian Orza a fost timp de 12 ani mâna dreapta a lui Ciuhandu, având la activ trei mandate de viceprimar. El are 43 de ani și de formație este inginer. Orza deține funcția de președinte al PNȚCD Timișoara și vicepreședinte al PNȚCD Timiș.
Marius Cârceie face parte din generația tânără a PNȚCD, având doar 35 de ani neîmpliniți. Este om de afaceri, fiind asociat la o firmă de insolvență. A fost ales consilier județean în 2008 și este vicepreședinte al PNȚCD Timiș. Liderii partidului au refuzat să dea declarații, toate informațiile venind doar pe surse.

marți, 24 aprilie 2012

Semnul divin nu a apărut încă


Semnul divin nu a apărut încă. Ne-a confirmat absența acestuia chiar prim-vicepreşedintele PNŢCD Timiş, Viorel Sasca. „Probabil domnul Ciuhandu îşi va anunţa candidatura vineri. Avem ceva probleme cu semnul divin”, a spus Sasca.

Deoarece in don Gigi nu a văzut încă semnul divin înainte de lansarea oficială a candidaturii sale pentru al cincilea mandat de primar al capitalei Banatului dori sa-i transmitem prin intermediul blogului o poza cu popularitatea dumnealui in crestere care il poate ajuta la intocmirea listelor, CE VOR TREBUI APROBATE DE BUCURESTI don gigi, don Gigi 
 

Don GIGI e DESTUL!!!!!!!!!!!!!!

vineri, 20 aprilie 2012

Pionul otravit!!!!

= Presa  ne anunta ca Primaria Timisoara a facut catre CLT o solicitare, de a da jucatorilor clubului Politehnica  Timisoara suma de 750.000 lei dar, in mod inexplicabil azi 20.04.2012 pe siteul primariei la  Proiecte de hotarare din luna Aprilie 2012 (42 proiecte) nu apare nimic. DE CE OARE?                                                                                         D-nul Adrian Orza presedintele PNTCD Timis si viceprimar, persoana importanta care stie ceva, ne anunta ca si cum hotararea ar fi votata: „Banii vor fi daţi direct jucătorilor, pe stat de plată, şi reprezintă indemnizaţia lunară, suplimente nutritive, alimentaţia de efort şi, în cazul celor de la prima echipă, premii pentru victorii. Banii nu vor intra în contul clubului şi nu reprezintă compensaţii la datoriile pe care clubul le are faţă de jucători. În cazul componenților primei echipe, suma ajunge la 10.000 de lei pentru fiecare jucător, pentru perioada de la începutul anului până în prezent”
Incerc sa inteleg gandirea d-lui viceprimar, cel care trebuie sa aiba o grija deosebita fata de banii publici, dar nu reusesc. Ne spune ca banii nu vor ajunge in contul clubului, OK, dar faptul ca degreveaza clubul de niste cheltuieli ce reprezinta? Cum se poate face un stat de plata pentru niste persoane care nu au nici un contract cu Primaria Timisoara? Ce intrebari stupide imi pun – la fel cum pentru casutele folosite la targurile de Craciun si Paste, nu au fost incheiate contracte de inchiriere, ci au fost SPONSORIZARI.
As dori sa-i adresez viceprimarului 4 intrebari, la care stiu sigur ca nu voi primii nici un raspuns:
1.    Pentru ce li se acorda fotbalistilor, care au incheiate contracte individuale cu o societate privata, aceste sume?
2.    Ce rezultate deosebite au realizat fotbalistii pentru Timisoara in acest an?
3.    De ce nu sunt virate aceste fonduri catre invatamant sau sanatate?
4.    Cat este venitul unui fotbalist pe luna, in comparatie cu un medic sau profesor, d-le Adrian Orza, pentru care le acordati acesti bani?
De fapt, cred sa se incearca o MASCARADA sau sa fiu mai bland, un Carnaval cu masti in CLT: nu don Gigi sau Orza au acordat acesti bani, ci CONSILIERII !
Don Gigi, seful, prin gurita d-lui Adrian Orza propune o partida se SAH cu consilierii CLT.  Ca un om uns cu toate alifiile, inainteaza pe tabla de sah PIONUL OTRAVIT.
Cum vor raspunde alesii nostri, ramane inca un mister, pe care il vom afla marti. Dar pana atunci sa incercam sa analizam noi partida :
1.    Cum va muta PSD? Probabil va captura pionul otravit, deoarece se pare ca nu este interesat de cine va fi regele victorios in lupta pentru fotoliul primariei, desi USL ar trebui sa-l sustina pe d-nul Robu. Imi sustin ideea pe faptul ca, pana in ceasul al 12-lea PSD a negociat cu don Gigi, iar la utimul Consiliu Local, consilierii PSD nu au fost de partea celor de la PNL
2.    Cum va vota PDL? Nu are nici o importanta. 
3.    Cum va muta PNL? Va fi interesant de urmarit:
-          Daca nu va vota „POMANA”, dl. Robu va fi pus intr-o pozitie dificila” EL ESTE CEL CARE NU DORESTE ECHIPA DE FOTBAL  IN TIMISOARA”. Se pot pierde voturi.
-          Daca vor vota, s-ar putea ca unii pensionari si bugetari sa fie scarbiti de vot. Se pot pierde multe voturi.
-          Daca vor vota, exista posibilitatea sa fie anchetati de DNA  :)  
Prin aceasta miscare, don Gigi adevereste proverbul „pisica blanda zgarie rau”, desi dupa mine, don Gigi e un sconcs puturos si murdar.